GALA magasin
You Are Reading

Molly Sandén är Sveriges enda hopp att vinna en Oscar

0
Nöje

Molly Sandén är Sveriges enda hopp att vinna en Oscar

Molly Sandén

David Finchers ”Mank” har flest Oscarsnomineringar och Molly Sandéns sånginsats i låten ”Husavik” är Sveriges enda hoppa att belönas med en Oscar i år.

Ledmotivet som Molly Sandén framför i filmen “Eurovision Song Contest” är nominerad till en Oscar. Låten är skriven av den Amerikanska låtskrivaren Sava Kotecha och de två svenska låtskrivarna Fat Max Gsus och Richard Göransson. När Oscarsgalan sänds i TV4, TV4 Play och C More den 25 april håller vi tummarna…

Här är hela listan med Oscarsnomineringarna 2021:

Bästa film:
”The father”
”Judas and the Black Messiah”
”Mank”
”Minari”
”Nomadland”
”Promising young woman”
”Sound of metal”
”The trial of the Chicago 7”

Bästa regi:
Thomas Vinterberg (”En runda till”)
David Fincher (”Mank”)
Lee Isaac Chung (”Minari”)
Chloé Zhao (”Nomadland”)
Emerald Fennell (”Promising young woman”)

Bästa manliga huvudroll:
Riz Ahmed (”Sound of metal”)
Chadwick Boseman (”Ma Rainey’s black bottom”)
Anthony Hopkins (”The father”)
Gary Oldman (”Mank”)
Steven Yeun (”Minari”)

Bästa manliga biroll:
Sacha Baron Cohen (”The trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya, (”Judas and the Black Messiah”)
Leslie Odom Jr, (”One night in Miami”)
Paul Raci, (”Sound of metal”)
Lakeith Stanfield, (”Judas and the Black Messiah”)

Bästa kvinnliga huvudroll:
Viola Davis (”Ma Rainey’s black bottom”)
Andra Day (”United States vs Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (”Pieces of a woman”)
Frances McDormand (”Nomadland”)
Carey Mulligan (”Promising young woman”)

Bästa kvinnliga biroll:
Maria Bakalova (”Borat subsequent moviefilm”)
Glenn Close (”Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (”The father”)
Amanda Seyfried (”Mank”)
Yuh-Jung Youn (”Minari”)

Bästa originalmusik:

”Da 5 Bloods”
”Mank”
”Minari”
”News of the world”
”Själen”

Molly Sandén
Molly Sandén är nominerad för sin sånginsats i ”Eurovision Song Contest: The story of Fire Saga”.

Bästa originalsång:

”Fight For You” (”Judas and the Black Messiah”)
”Hear my voice” (”The trial of the Chicago 7”)
”Husavik” (”Eurovision Song Contest: The story of Fire Saga”)
”Io si (Seen)” (”Med livet framför sej”)
”Speak now” (”One night in Miami”)

Bästa manus efter förlaga:
”Borat subsequent moviefilm”
”The father”
”Nomadland”
”One night in Miami”
”Den vita tigern”

Bästa originalmanus:
”Judas and the Black Messiah”
”Minari”
”Promising young woman”
”Sound of metal”
”The Trial of the Chicago 7”

Bästa dokumentärfilm:
”Collective”
”Crip camp”
”The mole agent”
”Bläckfisken och jag”
”Time”

Bästa dokumentär (kortfilm):
”Colette”
”A concerto is a conversation”
”Do not split”
”Hunger ward”
”A love song for Natasha”

Bästa internationella långfilm:

”En runda till”, Danmark
”Better days”, Hong Kong
”Collective”, Rumänien
”The man who sold his skin”, Tunisien”Quo vadis, Aida?”, Bosnien & Herzegovina

Bästa ljud:
”Greyhound”
”Mank”
”News of the world”
”Själen”
”Sound of metal”

“Själen”

Bästa produktionsdesign:
”The father”
”Ma Rainey’s black bottom”
”Mank”
”News of the world”
”Tenet”

Bästa filmredigering:
”The father”
”Nomadland”
”Promising young woman”
”Sound of metal”
”The trial of the Chicago 7”

Bästa foto:
”Judas and the Black Messiah”
”Mank”
”News of the world”
”Nomadland”
”The trial of the Chicago 7”

Bästa visuella effekter:
”Love and monsters”
”The midnight sky”
”Mulan”
”Den fantastiska Ivan”
”Tenet”

Bästa makeup & hår:
”Emma”
”Hillbilly elegy”
”Ma Rainey’s black bottom”
”Mank”
”Pinocchio”

Bästa animerade kortfilm:
”Kaninhålan”
”Genius Loci”
”If anything happens I love you”
”Opera”
”Yes-people”

Bästa kortfilm:
”Feeling through”
”The letter room”
”The present”
”Two distant strangers”
”White eye”

”Fåret Shaun: Farmageddon”:
”Fåret Shaun: Farmageddon”
Bästa animerade långfilm
”Framåt”
”Till månen och tillbaka”
”Fåret Shaun: Farmageddon”
”Själen”
”Wolfwalkers”

Bästa kostymdesign:
”Emma”
”Ma Rainey’s black bottom”
”Mank”
”Mulan”
”Pinocchio”

Dela gärna
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •