Leif GW Persson och Camilla Kvartoft är tillbaka med en ny säsong av Veckan, där de tillsammans med inbjudna gäster fördjupar sig i aktuella händelser kopplade till brott och rättsväsende.
– Vi har en spännande vår framför oss där vi ska uppmärksamma både stora och små brott med hjälp av Leifs knivskarpa analyser, säger programledaren Camilla Kvartoft.
Premiärprogrammet fokuserar på masskjutningen i Örebro. Hur klarade polisen uppgiften? Leif GW kommenterar insatsen och diskuterar också hur samhället skall hitta de ensamma farliga männen. Stefan Krakowski, överläkare i psykiatri och Jonas Trolle, tf Generaldirektör BRÅ, är programmets gäster.
SVT Play onsdag 19 februari kl 19..00 och i SVT1 onsdag 19 februari kl 21.00: Veckan med Camilla och Leif GW (1:12)
Foto: SVT