GALA magasin
Du läser
”Queen Silvia” – kärlekshistorien mellan Silvia Sommerlath och kronprins Carl Gustaf
0
Film & TV

”Queen Silvia” – kärlekshistorien mellan Silvia Sommerlath och kronprins Carl Gustaf

Prime Video lanserar serien Queen Silvia (arbetstitel), en ny internationell samproduktion om den gripande kärlekshistorien mellan Silvia Sommerlath och kronprins Carl Gustaf. Men Alicia von Rittberg och Edvin Endre i huvudrollerna. I samband med drottning Silvias och Kung Carl XVI Gustafs guldbröllop i juni 2026 berättar den nya internationella samproduktionen historien bakom denna moderna saga: kärlekshistorien mellan den tyska kvinnan och den svenska kronprinsen, som blir ett test om självbestämmande, förtroende och monarkins framtid. Huvudrollerna spelas av Alicia von Rittberg (Miss Sophie – Same Procedure As Every Year, Charité) som Silvia Sommerlath och Edvin Endre (Fartblinda, The Playlist) som kronprins Carl Gustaf.

Sommaren 1972. Vid de olympiska spelen i München möts två personer från helt olika världar: Silvia Sommerlath, den ambitiösa, flerspråkiga dottern till en tysk-brasiliansk familj, och Sveriges kronprins Carl Gustaf. Hon arbetar som värdinna för organisationskommittén, medan han, tyngd av förväntningarna på honom som tronarvinge, deltar i spelen som en del av den svenska delegationen. Ett slumpmässigt möte blir snart en hemlig kärlekshistoria mellan olympisk glamour och nattklubbar.

”Historien börjar på Olympiastadion, vår resa också. Jag är hänförd och djupt respektfull! Let’s go!” säger Alicia von Rittberg.

”Att få det här jobbet var en dröm som gick i uppfyllelse och jag vet att både jag och Alicia verkligen arbetar hårt för att göra dessa karaktärer rättvisa och visa er en fantastisk kärlekshistoria, för det är vad detta i slutändan är. En kärlekshistoria,” säger Edvin Endre.

Snart kommer en tv-serie om Kungaparet. Foto: HENRIC WAUGE/Swedish Press Agency

Serien produceras av Pyjama Pictures (Tyskland) i samproduktion med Unlimited Stories AB (Sverige) på uppdrag av Prime Video och SAT.1. BETA FILM hanterar internationell distribution. Showrunner är Carsten Kelber, exekutiva producenter är Tina Ermuth, Carsten Kelber och Frank Buchs. Producent är Tim Bahalou. Samproducenter är Emil Wiklund och Frida Wallman. Serien regisseras av Miguel Alexandre, som även är manusförfattare till serien tillsammans med Lisa Hofer och Pauline Wolff. Jallo Faber ansvarar för foto.

Queen Silvia stöds av FilmFernsehFonds Bayern och Medienboard Berlin-Brandenburg. Inspelningen kommer att pågå under de kommande månaderna i Bayern, Berlin och Brandenburg.