GALA magasin
You Are Reading

Guldbaggen 2021: Och de nominerade är …

0
Nöje

Guldbaggen 2021: Och de nominerade är …

Charter

Guldbaggejuryns ordförande Anna Carlson och Filminstitutets presschef Jan Göransson presenterade idag nomineringarna till årets Guldbaggar från Filmhuset i Stockholm.


Amanda Kernells film ”Charter” (dessutom utsetts till Sveriges Oscarsbidrag)  får imponerande sju nomineringar, däribland de prestigefulla kategorierna; bästa film, bästa regi och bästa manus. ”Charter” ställs i kategorin bästa film mot Nathan Grossmans ”Greta”, Henrik Schyfferts ”Spring Uje spring”, Josephine Bornebuschs drama ”Orca” och den svensk-brittiska dokumentären ”Scheme birds” av Ellen Fiske och Ellinor Hallin.

På grund av coronapandemin har reglerna ändrats i år så det har ingen betydelse om filmerna har gått upp på bio eller enbart visats på en streamingstjänst.

Vinnarna presenteras på Guldbaggegalan som går av stapeln den 25 januari. Vem som leder galan presenteras senare.

Charter
Bild från filmen ”Charter”. Foto: Sophia Olsson/Nordisk Film

Och de nominerade är…

Bästa film:
”Charter”

”Greta”

”Orca”

”Scheme Birds”

”Spring Uje spring”

Bästa regi:
Marie Bäck för ”Psykos i Stockholm”

Nathan Grossman för ”Greta”

Amanda Kernell för ”Charter”

Henrik Schyffert ”Spring Uje spring”

Josephine Bornebusch
Josephine Bornebusch i ”Orca”.Foto: Ragna Jorming/Viaplay

Bästa manus:
Josephine Bornebusch och Gunnar AK Järvstad för ”Orca”

Uje Brandelius för ”Spring Uje spring”

Maria Bäck för ”Psykos i Stockholm”

Amanda Kernell för ”Charter”

Bästa kvinnliga huvudroll:
Ane Dahl Torp för rollen som Alice i ”Charter”

Irma von Platen för rollen i ”Inland”

Josefin Neldén för rollen som Mamman i ”Psykos i Stockholm”

Josefine Stofkoper för rollen som Dottern i ”Psykos i Stockholm”

Bästa manliga huvudroll:
Uje Brandelius för rollen som Uje i ”Spring Uje spring”

Adel Darwish för rollen som Monir i ”Ghabe”

Rolf Lassgård för rollen som Marianne i ”Min pappa Marianne”

Johan Rheborg för rollen som Claes i ”Orca”

Bästa kvinnliga biroll:
Lena Endre för rollen som Eva i ”Min pappa Marianne”

Marie Göranzon för rollen som Margit Vanheden i ”Se upp för Jönssonligan”

Eva Melander för rollen som Lena i ”Inland”

Marianne Mörck för rollen som Lena-Sleva i ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Bästa manliga biroll:
Ahmad Fadel för rollen som Farid i ”Ghabe”

Sverrir Gudnason för rollen som Mattias i ”Charter”

Erik Johansson för rollen som John i ”Orca”

Ville Virtanen för rollen som Johannus i ”Den längsta dagen”

Bästa foto:
”Samtidigt på jorden”

”Charter”

”Spring Uje spring”

Bästa klippning
”Breaking surface”

”Spring Uje spring”

”Orca”

Bästa kostym:
Kicki Ilander för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Cilla Rörby för ”Se upp för Jönssonligan”

Daniela Krestelica för ”Andra sidan”

Bästa ljud/ljuddesign:
Jens Johnson för ”The average color of the universe”

Fredrik Jonsäter för ”Se upp för Jönssonligan”

Fredrik Lantz för ”Andra sidan”

Bästa mask/smink:
Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr, Love Larson för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Sara Klänge för ”Se upp för Jönssonligan”

Daniela Krestelica för ”Andra sidan”

Bästa originalmusik:
Lars Greve för ”Psykos i Stockholm”

Uno Helmersson för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Ola Kvernberg för ”Only the devil lives without hope”

Bästa scenografi:
Sabine Hviid för ”Charter”

Linda Janson för ”Se upp för Jönssonligan”

Christian Olander för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Bästa visuella effekter:
Chimney VFX för ”Se upp för Jönssonligan”

Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman, Per Nyman för ”Andra sidan”

Jelmen Palsterman, Tony Kock för ”Breaking surface”

Bästa utländska film:
”Babyteeth”

”Till min dotter”

”Mank”

Bästa kortfilm:
”Du gamla, du fria”

”Index”

”A legacy of horses”

Bästa dokumentärfilm:
”Greta”

”Idomeni”

”Scheme birds”