GALA magasin
You Are Reading

Benjamin Ingrosso prisad som årets artist

0
Nöje

Benjamin Ingrosso prisad som årets artist

Benjamin Ingrosso

Benjamin Ingrosso tilldelades Grammisgalan tyngsta pris – årets artist. Vilket var hans första, men säkerligen inte sista, Grammis. Miriam Bryant som vann både årets album och årets låt. Stort gratis till er båda och alla andra vinnare: 


HÄR ÄR ALLA VINNARE PÅ GRAMMISGALAN 2022:

Årets artist:
VINNARE: Benjamin Ingrosso
Hov1
Miriam Bryant
Snoh Aalegra
Thomas Stenström

Årets album:
Agnes – ”Magic still exists”
Augustine – ”Weeks above the earth”
VINNARE: Miriam Bryant – ”PS jag hatar dig”
Sarah Klang – ”Virgo”
Snoh Aalegra – ”Temporary highs in the violet skies”

Årets låt:
A36 – ”Samma gamla vanliga”
ADAAM & VC Barre – ”Topp”
Hov1 – ”Gamora” feat. Einár
VINNARE: Miriam Bryant & Victor Leksell – ”Tystnar i luren”
Myra Granberg – ”Lose my mind”

Årets nykomling:
VINNARE: A36
Alba August
Clara Klingenström
Felicia Takman
Sam Ezeh

Årets kompositör:
Agnes Carlsson, Vincent Pontare, Salem Al Fakir, Kerstin Ljungström, Maria Hazell
Jens Resch
Linda Karlsson, Sonny Gustafsson
Myra Granberg
Oskar Linnros, Charlie Bernardo

Årets textförfattare:
Daniela Sörensen, Oskar Linnros, Jacqueline Cummings (Mapei) – ”Rathana club”
VINNARE: Jaqe – ”Filmen”
Miriam Bryant – ”PS jag hatar dig”
Snoh Aalegra – ”Temporary highs in the violet skies”
Thåström – ”Dom som skiner”

Årets producent:
Elai
Elias Kapari
VINNARE: Elvira Anderfjärd
Ian (Ian Persson Stiernswärd)
Patrik Berger

Årets jazz:
VINNARE: Johan Lindström Septett – ”On the asylum”
La La Lars – ”La la lars III”
Lars Danielsson Liberetto – ”Cloudland”
Lisa Ekdahl – ”Grand songs”
Milder PS – ”Singled out by fate”

Årets pop:
Agnes – ”Magic still exists”
Benjamin Ingrosso – ”En gång i tiden”
VINNARE: Daniela Rathana – ”Rathana club”
Molly Sandén – ”Dom ska veta”
Zara Larsson – ”Poster girl”

Årets alternativa pop:
Alba August – ”I still hide”
Amason – ”Galaxy II”
Andreas Mattsson – ”Soft rock”
Augustine – ”Weeks above the earth”
VINNARE: Sarah Klang – ”Virgo”

Årets folkmusik:
Ale Möller – ”Xeno manía”
Anna Ekborg – ”Solo”
VINNARE: Ebo Krdum – ”Diversity”
Hoven Droven – ”Trad”
Merit Hemmingson – ”Huvva! vad tiden går”

Årets soul/r’n’b:
Mona Masrour – Scener & 2 Steg (Remix)
Nápoles – ”Cloud 9”
Sam Ezeh – ”Night at Ezeh’s & sapphire alley”
Seinabo Sey – ”Sweet life”
VINNARE: Snoh Aalegra – ”Temporary highs in the violet skies”

Årets hårdrock/metal:
At The Gates – ”The Nightmare of being”
Lucifer – ”Lucifer IV”
Nestor – ”Kids in a ghost town”
The Night Flight Orchestra – ”Aeromantic II”
VINNARE: Tribulation – ”Where the gloom becomes sound”

Årets hiphop:
A36 – ”AREA 36”
Ant Wan – ”Wow 2 & Leylas world”
VINNARE: Asme – ”Tusen flows”
Jaqe – Filmen
L1na – ”Mp3”

Årets dansband:
VINNARE: Arvingarna: ”Tänker inte alls gå hem”
Boogart: ”En ny tid i livet”
Donnez: ”Alla dar i veckan”
Larz-Kristerz: ”Stuffparty 4”
Perikles: ”Ba ba ba”

Årets elektro/dans:
Alesso: ”Somebody to use”, ”Chasing stars (featuring James Bay)”, ”Together again”, ”Going dumb”, ”Leave a little love”.
Cobrah: ”Cobrah”
DJ Seinfeld: ”Mirrors”
Galantis: ”Heartbreak anthem”, ”Dandelion”, ”Alien”
VINNARE: Swedish House Mafia: ”Moth to a flame”, ”Lifetime”, ”It gets better”

Årets rock:
Hurula: ”På en grusbelagd parkeringsplats”
Linn Koch-Emmery: ”Being the girl”
Markus Krunegård: ”Kemtvätten”
VINNARE: Thåström: ”Dom som skiner”
Viagra Boys: ”Welfare jazz”

Årets visa/singersongwriter:
Albin Lee Meldau: ”Epistlar”
David Ritschard: ”Blåbärskungen”
Ellen Sundberg: ”Ett bloss för Bodil Malmsten”
VINNARE: José González: ”Local valley”
Maja Francis: ”A pink soft mess”

Årets klassiska:
VINNARE: Göteborgs Symfoniker, Johannes Gustavsson – Aulin, Moberg, Andrée: ”Orchestral works”
Göteborg Baroque, Magnus Kjellson – ”Then svenska messan, HRV 404
Herbert Blomstedt, Gewandhausorchester Leipzig – Brahms: Symphony no. 2 & academic festival overture (Live)”
Malvakvartetten – ”Wooden bodies”
Sofie Asplund, Lukas – Lunds Kammarsolister – ”Britten: Les Illuminations – Debussy: ”Ariettes oubliées & Clair de lune”

Årets barnmusik:
VINNARE: Ensemble Yria – ”Upp & ut”
I En Stad – ”Mer musik för barn och deras vuxna”
Micaela Gustafsson – ”Bää muu nöff”
Svenska Kammarorkestern – ”Min lilla stora kärlek”
Tigern & Kobran – ”Brandbilar och poesi”

Årets musikvideo:
VINNARE: Alexander Wessely: Swedish House Mafia: ”It gets better”
Erik Pousette: Hannes: ”I feel it”
Henrik Hansson: Hov1: ”Barn av vår tid”
Swim Club: Agnes: ”24 hours”
Vedran Rupic: Salvatore Ganacci: ”Step-grandma”

Foto: Swedish Press Agency