Året var 2003 och på scen stod gruppen Sarek och framförde bidraget ”Genom eld och vatten”. En kärlekslåt i etnopopstil med en trallvänlig refräng om att följa någon genom eld och vatten och över land och hav. Bakom låten står upphovspersonerna Stina Jadelius-Engelbrecht och Mårten Eriksson som nu väljs in i Melodifestivalens Hall of Fame.
Motiveringen lyder:
På senare år har Sareks etnofärgade turboschlager fått en revival utan motstycke. Från de högsta berg till de djupaste av dalar skrålar alla med i denna svenska klassiker som blev sexa i finalen 2003. Idag har den kultstatus och har letat sig in såväl i allsångshäften som upp på fotbollsläktare. Och såklart, in i Melodifestivalens Hall of Fame.
– Man behöver inte vinna Melodifestivalen för att vinna en plats i svenska folkets hjärta, ”Genom eld och vatten” är ett utmärkt exempel på det, säger Christer Björkman, hedersordförande för Hall of Fame-kommittén.
– Att ”Genom eld och vatten” väljs in i Melodifestivalens Hall of Fame är superkul och en stor ära. Jag och Mårten började skapa musik ihop på en låtskrivarutbildning, vilket resulterade i ett folkpopprojekt med bland annat Sareks version av “Genom eld och vatten”, säger Stina Jadelius-Engelbrecht.
Låten nådde en sjätteplats när den tävlade i Melodifestivalen men på senare år har ”Genom eld och vatten” fått ett rejält uppsving.
– Jag har förstått att blandningen mellan pop och folkmusikinspirerade melodier, samt Mårtens direkta och allsångsvänliga text, är två starka anledningar till låtens framgång. Att ”Genom eld och vatten” tagits upp av flera sportklubbar, att i synnerhet 90-talisterna tog med sig den från sin barndom och in i sina studentfestligheter och after works, samt andra artisters fina tolkningar och versioner av den påverkar också låtens fina uppsving, säger Stina Jadelius-Engelbrecht.
I finalen den 8 mars kommer Medina, som medverkat i Melodifestivalen vid två tillfällen, framföra en helt ny version av ”Genom eld och vatten”.
– Vi är så taggade på att vara tillbaka i Mello! Det är verkligen en curse and a blessing att få vara en del av finalen utan att tävla. Att vi dessutom får äran att tolka “Genom eld och vatten” gör saken så mycket bättre. Förutom att låten är ett svenskt kulturarv så är inte texten långt ifrån vår relation till varandra. Vi kommer göra ett riktigt mäktigt nummer, säger Medina.
Med ”Genom eld och vatten” är årets lista på Hall of Fame-utnämningar komplett.
– Melodifestivalens Hall of Fame fortsätter att hylla de mest ikoniska ögonblicken genom tävlingens historia och årets invalda är inget undantag. I år har vi prisat både låtskrivare, artister och mellanakter som på olika sätt skrivit in sig i svenska folkets hjärtan, säger Christer Björkman, hedersordförande för Hall of Fame-kommittén.
Invalda i Melodifestivalens Hall of Fame 2025:
Style
Sanna Nielsen
Hasse ”Kvinnaböske” Andersson
Medleyt 2000
”Genom eld och vatten”