GALA magasin
Du läser
Kungaparet vid Skoklosters slott i Håbo
0
Kungligt

Kungaparet vid Skoklosters slott i Håbo

Kungen och Drottningen inledde årets nationaldagsfirande genom att besöka Håbo i Uppsala län. Vid ankomsten till Skoklosters slott välkomnades Kungaparet av landshövding Stefan Attefall med fru Cecilia Hjort Attefall, samt representanter för kommunen, länsstyrelsen och museerna. Därefter fick Kungaparet en visning av slottet.

Kungaparet i Skoklosters slott tillsammans med landshövdingeparet Attefall och slottets museichef Jessica Söderqvist.
Kungaparet under nationaldagsfirandet vid Skoklosters slott.

Isamband med firandet vid Skoklosters slott höll Kungen ett nationaldagstal till Håboborna i vilket han bland annat sade:

Detta besök innebär en milstolpe för Drottningen och mig. Vi har nu firat nationaldagen i alla Sveriges 21 län – och sparat Uppsala län till sist.

Men ni har ju knappast saknat besökare genom åren. Bara i dag är vi väl en sisådär 10 000 personer här! Folk kommer hit för att uppleva den unika miljön, men också för att njuta av naturen runt Mälaren och av stillheten som präglar Skokloster.

H.M. Konungen

Kungen höll ett högtidstal till nationaldagsfirarna vid Skoklosters slott.
Kungen berättade i sitt tal att Uppsala län är 21:a länet som Kungaparet besöker därmed har de besökt samtliga län i Sverige.
Fina Kungaparet!

Kungen var på strålande humör.
Efter nationaldagsfirandet invigde Kungen skulpturen Kungsälgen på ett ängsområde i närheten av Skoklosters slott. Kungsälgen är skapad av skulptören Jerker Andersson.
Den omskrivna ”Kungsälgen”.

Kronprinsessparet besöker Salem
Kronprinsessparet deltar i nationaldagsfirandet i Skönviksparken i Rönninge i Salems kommun. I samband med firandet håller Kronprinsessan tal.

Kungafamiljen närvarar vid det officiella firandet på Skansen
Kungl. Familjen lämnar Kungl. Slottet kl. 17.55 för att åka hästanspänd kortege till nationaldagsfirandet på Solliden på Skansen. I samband med firandet delar Kungen ut fanor till olika föreningar och sammanslutningar. Firandet från Sollidenscenen tv-sänds i Sveriges television.

Foto: Henric Wauge/SPA och Sara Friberg/Kungl.Hovstaterna