Kronprinsessan Victoria och prins Daniel har genomfört ett officiellt besök i Japan.Kronprinsessan inledde det officiella besöket i Japan genom att besöka Osaka. Två dagar tillbringade Kronprinsessan på världsutställningen, Expo 2025, i staden. Därefter besöker Kronprinsessan bland annat Tokyo och Hiroshima tillsammans med prins Daniel.
Kronprinsessan och utrikesministern besökte officershögskolan i Tokyo. På högskolan gavs bland annat en briefing om situationen i regionen samt kvinnors deltagande inom försvaret. Kronprinsessan och utrikesministern fick också en introduktion till den japanska kampsporten kendo.
Samtidigt besökte Prins Daniel Tokyos universitet för ett möte med njurforskare. Under mötet fick Prinsen ta del av den forskning som bedrivs om njursjukdomar i Japan.
Under eftermiddagen mötte Kronprinsessparet och utrikesministern ambassadens personal i residenset i Tokyo. På plats framfördes tack för det arbete ambassadens utsända och lokalanställda personal gör för Sverige i Japan.
Museibesök
Kronprinsessparet besökte under eftermiddagen Teamlab Borderless. Museet är konstkollektivet teamLabs digitala konst- och upplevelsemuseum i Tokyo.
Möte med fredspristagare
Kronprinsessan, Prins Daniel och utrikesministern mötte under seneftermiddagen företrädare för organisationen Nihon Hidankyo, som samlar överlevare från Hiroshima och Nagasaki 1945. Organisationen mottog Nobels fredspris 2024.
Kejsarpalatset
Kejsaren och Kejsarinnan av Japan välkomnade under kvällen Kronprinsessan och prins Daniel till middag i Kejsarpalatset. Middagen hos Kejsaren och Kejsarinnan avlutade Kronprinsessparets officiella besök till Japan.
Besök i Hiroshima
Kronprinsessparet besökte under måndagen Hiroshima där de togs emot av stadens borgmästare. Kronprinsessan, Prinsen och utrikesministern besökte bland annat Hiroshima Peace Memorial Park, där Kronprinsessparet nedlade en krans. Tillsammans med utrikesministern besökte de också Hiroshima Peace Memorial Museum.
Mottagning hos ambassadören, Tokyo
Under eftermiddagen reste Kronprinsessan och Prins Daniel till Tokyo. På kvällen deltog de i en mottagning under den svenska ambassadörens värdskap. Bland gästerna återfanns bland andra Prinsessan Takamado och årets två japanska Nobelpristagare.
I samband med mottagningen höll Kronprinsessan ett tal där hon bland annat sade:
Prince Daniel and I are grateful for your presence and for the spirit of cooperation that unites us.
Although Japan and Sweden are far apart geographically, our relationship is both close and strong.
H.K.H. Kronprinsessan
Besök på öarna Naoshima och Teshima
Under helgen besökte Kronprinsessparet öarna Naoshima och Teshima i japanska innanhavet för att ta del av Setouchis konsttriennal och besöka flera museer. Kagawas guvernör Toyohito Ikeda mötte Kronprinsessan och Prinsen på Naoshima och välkomnade Kronprinsessparet till prefekturen.
Foto: Tomohiro Ohsumi/Kungahuset