GALA magasin
Du läser
Kronprinsessan vid Konst­akademiens högtids­­samman­komst
0
Kungligt

Kronprinsessan vid Konst­akademiens högtids­­samman­komst

Kronprinsessan Victoria närvarade vid Kungl. Akademiens för de fria konsterna högtidssammankomst i Stockholm. Konstakademiens stadgar säger att Akademien ska fira sin högtidsdag i februari månad. Under högtidssammankomsten föredrages sekreterarens årsberättelse. Akademiens stipendier och belöningar utdelas också. Under sammankomsten, som ägde rum i Kulturhuset, delade Kronprinsessan ut Konstakademiens priser, belöningar och stipendier. Kronprinsessan delade också ut diplom till representanter för de brandstationer som var med och räddade Konstakademiens hus från att brinna ner 7 juni 2025. Kvällen avslutades med en middag i Konstakademien på Fredsgatan.

Kronprinsessan vid ankomsten till Konstakademiens hus på Fredsgatan.

Kronprinsessan delade ut diplom till räddningstjänsten.

Kronprinsessan i publiken vid högtidssammankomsten.
Högtidssammankomsten ägde rum i Kulturhuset i Stockholm.

Kungl. Akademien för de fria konsterna
Konstakademiens målsättning är att främja utvecklingen av målar- bildhuggar- och byggnadskonsten och andra till bildkonsten hörande konstarter.

I denna uppgift ligger att förvalta det egna huset vid Fredsgatan 12 i Stockholm och dessutom ett större antal donationsfonder samt att driva ett bibliotek, genomföra utställningar, anordna föreläsningar och även ha en viss publiceringsverksamhet.

I juni 2025 bröt en brand ut i Konstakademiens lokaler. Ett 40-tal verk från konstsamlingen som hängde i husets hörsal fick evakueras under och flyttas över till Rosenbad som öppnade portarna för att rädda konsten undan lågorna.

Foto: Philip Kangas/SPA