GALA magasin
Du läser
Kronprinsessan besökte ”Storkriket” i Skåne
0
Kungligt

Kronprinsessan besökte ”Storkriket” i Skåne

Kronprinsessan besökte nyligen ”Storkriket” vid Vombsjön i Skåne för att inviga det av Unesco utsedda nya biosfärområdet. Under besöket gjorde Kronprinsessan en rundtur i området. Området omfattar Lund, Sjöbo och delar av Eslövs kommuner. Vid Vombsjöns östra strand, där de tre kommunernas gränser möts, invigde Kronprinsessan det nya biosfärområdet.

Kronprinsessan Victoria välkomnas till Bligehöj i Harlösa.

Kronprinsessan inviger det nya biosfärsområdet tillsammans med Anders Almgren, kommunstyrelsens ordförande Lund, Johan Andersson kommunstyrelsens ordförande Eslöv och Magnus Weberg, kommunstyrelsens ordförande Sjöbo samt Skånes landshövding Peter Danielsson.
Kronprinsessan under invigningsceremonin.

Det nya biosfärområdet har fått sitt namn efter det storkprojekt som Kungen invigde på platsen 1989. Sedan dess har man fött upp och släppt ut storkar en gång om året. I biosfärområdet finns våtmarker, lövskogar och sandiga marker som utgör viktiga livsmiljöer för många hotade arter. Området rymmer också värdefull jordbruksmark, kulturmiljöer, betesmarker och gamla ädellövskogar som vittnar om landskapetslånga historia.

Kronprinsessan fick ringmärka en stork i samband med besöket i Storkriket.

Biosfärområden
Biosfärområden utses världen över för att kunna visa på platser där ekologiska resurser kan brukas utan att förbrukas – och för att skapa platser där metoder för hållbar utveckling för både människa och miljö kan utvecklas och testas. Biosfärområdena är menade att leda arbetet för en långsiktigt hållbar samhällsutveckling. Varje biosfärområde är unikt och har sina fokusområden.

Foto: Ida Åkesson/SPA

Unesco, som är FNs organ för kultur, vetenskap och utbildning, väljer ut biosfärområden i världen som uppvisar goda exempel på hur nyttjande och bevarande kan gå hand i hand.