GALA magasin
You Are Reading

Och de nominerade är….

0
Nöje

Och de nominerade är….

Guldbaggenominerng 2016

Petra Mede var programledare för årets Guldbaggenominering.
Petra Mede var programledare för årets Guldbaggenominering.

Vid en presskonferens på Vasateatern i Stockholm i dag meddelades Guldbaggenomineringarna för filmåret 2016. I täten med åtta nomineringar ligger ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”. ”Jätten och Min faster i Sarajevo” kommer efter med sex nomineringar och sen finner vi ”Flykten till Framtiden” och ”Den allvarsamma leken” på delad tredjeplats med fem nomineringar var.
Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT på Cirkus i Stockholm den 23 januari 2017.
Nomineringskommittén 2016 bestående av 34 ledamöter i fyra grupper har genom juryförfarande kommit fram till följande nomineringar till 2016 års Guldbaggar. Nomineringarna står i bokstavsordning.
Bästa film
Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell
Måns Herngren är tillsammans med sin bror Felix nominerad för Bästa regi.
Måns Herngren är tillsammans med sin bror Felix nominerad för Bästa regi.

Jätten
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl
Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander
Skörheten
Producent: David Herdies
Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson
Bästa regi
Hanna Sköld
för Granny´s Dancing on the Table
Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Goran Kapetanović
för Min faster i Sarajevo
Alexandra-Therese Keining
för Pojkarna
Karin Franz Körlof är nominerad för Bästa kvinnliga huvudroll för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken.
Karin Franz Körlof är nominerad för Bästa kvinnliga huvudroll
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken.

Bästa kvinnliga huvudroll
Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken
Maria Sundbom
för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna
Tuva Jagell
för rollen som Kim i Pojkarna
Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i Sophelikoptern
Bästa manliga huvudroll
Jonathan Silén
för rollen som Simon i Det moderna projektet
Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table
Milan Dragišić
för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo
Anders Mossling
för rollen som 11811 i Yarden
Liv Mjönes är nominerad för Bästa kvinnliga biroll för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken.
Liv Mjönes är nominerad för Bästa kvinnliga biroll
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken.

Bästa kvinnliga biroll
Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken
Ia Langhammer
för rollen som Morsan i Flykten till framtiden
Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo
Michael Nyqvist är nominerad för Bästa manliga biroll för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken.
Michael Nyqvist är nominerad för Bästa manliga biroll
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken.

Bästa manliga biroll
Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken
Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i Flykten till framtiden
Iwar Wiklander
för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johan Kylén
för rollen som Roland i Jätten
Bästa manuskript
Jan Vierth och Anders Sparring
för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld
Johannes Nyholm
för manuskriptet till Jätten
China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović
för manuskriptet till Min faster i Sarajevo
Sara Nameth
för manuskriptet till Yarden
Ita Zbroniec-Zajt har två nominerar för Bästa foto Min faster i Sarajevo och Yarden.
Ita Zbroniec-Zajt har två nominerar för Bästa foto
Min faster i Sarajevo och Yarden.

Bästa foto
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Min faster i Sarajevo
Anders Bohman
för fotot i Sophelikoptern
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Yarden
Bästa klipp
Henrik Källberg
för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av Jätten
Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens
för klippningen av Martha & Niki
Bästa Kostym
Kicki Ilander
för kostymerna i Den allvarsamma leken
Jaana Fomin
för kostymerna i Flykten till framtiden
Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Upp i det blå
Bästa ljud/ljuddesign
Jan Alvermark
för ljudet i Ester Blenda
Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i Golden Girl
Patrik Strömdahl
för ljudet i Yarden
 Eva Von Bahr och Love Larsson har möjlighet att vinna en Bagge för bästa mask och smink.
Eva Von Bahr och Love Larsson har möjlighet att vinna en Bagge för bästa mask och smink.

Bästa mask/smink
Anna-Carin Lock
för mask/smink i Flykten till framtiden
Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i Jätten
Bästa originalmusik
Björn Olsson
för musiken i Jätten
Sophia Ersson
för musiken i Pojkarna
Jan Sandström
för musiken i Sophelikoptern
Anna Asp kan vinna en Gulbagge för Bästa scenografi för scenografin i Den allvarsamma leken.
Anna Asp kan vinna en Gulbagge för Bästa scenografi
för scenografin i Den allvarsamma leken.

Bästa scenografi
Anna Asp
för scenografin i Den allvarsamma leken
Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i Flykten till framtiden
Mikael Varhelyi
för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Bästa visuella effekter
Fredrik Nord
för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i Siv sover vilse
Tomas Näslund
för effekterna i Upp i det blå
Bästa dokumentärfilm
Don Juan
av Jerzy Sladkowski
Martha & Niki
av Tora Mkandawire Mårtens
MonaLisa Story
av Jessica Nettelbladt
Bästa kortfilm
6A
av Peter Modestij
Baby
av Lovisa Sirén
Kroppen är en ensam plats
av Ida Lindgren
Bästa utländska film
Min pappa Toni Erdmann

Regi: Maren Ade
Mustang
Regi: Deniz Gamze Ergüven
Sauls son
Regi: László Nemes
Övriga priser på Guldbaggegalan
Utöver dessa kategorier delas det också ut priser såsom Hedersguldbagge, Gullspira, Årets Nykomling samt Biopublikens pris (de tre nominerade till Biopublikens pris presenteras den 10 januari).
Guldbaggegalan är den 23 januari 2017 på Cirkus i Stockholm och sänds live i SVT.
Foto: Stella Pictures

Dela gärna
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •