GALA magasin
Du läser
Från pizzerior till kunglig glans – Toussaint Chizas osannolika resa
0
Intervju

Från pizzerior till kunglig glans – Toussaint Chizas osannolika resa

Han slog igenom i Idol, vann Melodifestivalen och nu har han uppträtt inför Sveriges kungligheter två gånger inom (nästan) en månad. Från att tjata till sig spelningar på lokala pizzerior till att äntra det mest ärofyllda uppdraget inom loppet av ett decennium. GALA magasin träffar Toussaint ”Tusse” Chiza innan hans spelning på Victoriakonserten i ett väldigt varmt Borgholm. Text & foto:Henric Wauge

Toussaint ”Tusse” Chiza innan kronprinsessan Viictorias födelsedagsfirande på Borgholms slottsruin.

Själva intervjun startar med en fotosession, ”Tusse” som han bytt ut till sitt riktiga namn Toussaint kommer ut från slottsruinen lika glad som alltid. Han har precis gjort sin sista repetition inför kvällens stora spelning. Han är lugn, men ändå uppe i varv. Det här med att sjunga inför kungligheter har han gjort förr. För ganska exakt en månad tidigare stod han i Kungsträdgården i Stockholm och sjöng för Kungen och Drottningen när de firade sitt guldbröllop.

Han lyser upp när frågan kommer om hur det är att sjunga för kungafamiljen. Det är helt klart den bästa publiken att spela för, säger 24 åringen även om han verkligen vill betona att han älskar att spela för all publik. Kronprinsessan ger varma blickar och man ser på henne att hon verkligen gillar musiken. Även Kungen sitter och diggar med under låtarna och ger en sådan energi när man står på scenen. Trots att det är andra gången under kort tid han får detta uppdrag tror han att det är viktigt att inte vänja sig. Man skärper till sig mer om man är lite nervös och då levererar man bättre. Samma sak är det för publikens skull, man ska alltid bjuda på något nytt.

Chiza föddes på nyårsdagen 2002 i Demokratiska republiken Kongo. På grund av stridigheter hamnade han 13 år senare i den lilla orten Tällberg i Dalarna. Just Dalarna är något som ligger varmt om hjärtat hos ”Tusse” och han återkommer till detta landskap många gånger under vår promenad runt slottsruinen. Varenda människa vi möter vill prata en stund med honom och han ger alla tid att få en pratstund eller en ”selfie” med honom. Toussaint är mycket folkkär. Han avslutar alltid med, är du från Dalarna, Tällberg, heja Leksand.

Kvicksilvret börjar smyga sig över 25 grader och mitt emot mig sitter idolen, mellovinnaren, Dalarnas stolthet och för en liten stund tappar han smilet och vi får en stund av eftertänksamhet. Just kungahuset är en del av Sverige som ligger honom varmt om hjärtat och hur tragiskt det än låter kommer den svenska regenten att ersättas av en Drottning en dag. Just denna Drottning som i dag är vår Kronprinsessa Victoria.
Tusse blir tyst för en stund, det är nästan så man kan höra trafiken på Ölandsbron (trots att det är 4 mil därifrån) eller drönarna som bevarar ruinen från luften innan han säger. Kronprinsessan är en fantastisk människa, oavsett titel. Hon räddade mig från en besvärlig knipa en gång.
Han blir alldeles varm när han tänker tillbaka.

Det var på en middag med Kronprinsessan, några ministrar och UNHCR för några år sedan. De alla sätter sig till bords och Toussaint som inte hade ätit på flera timmar och med en mage skrikandes efter mat sätter högsta fart med gaffeln för att stilla sin hunger. Då petar en minister på honom och viskar att man inte får börja äta innan Kronprinsessan börjat. Victoria märker hur nära han är att föra in maten i munnen så hon skyndar sig och hinner före med sin gaffel. Etiksregeln blev på så sätt inte bruten.

Publiken börjar strömma in mot slottsruinen och vi spolar tiden tillbaka cirka tio år. Tusse minns att han mejlade runt till mängder av olika ställen och frågade om han fick komma och spela. Vissa svarade att det inte gick, vissa svarade inte alls men vissa svarade faktiskt ja. Han var så ivrig på att få åka runt och uppträda samt visa upp sig och sin sångröst. Trots detta skulle han aldrig kunna föreställa sig den resa han skulle vara med om de kommande tio åren. Efter alla dessa spelningar på pizzerior och liknande sökte han till Talang 2018 och gick hela vägen till semifinal. Året efter vann han Idol före Freddie Liljegren och Dao Di Ponziano (hon som spelar Nora i Sune på bilsemester). 2021 ställde han upp i Melodifestivalen med låten ”Voices” och vann. Efter detta försvann 24 åringen från Tällberg i Dalarna en stund, förutom en gästroll i Solsidan där Tusse och hans gäng vill lämna tillbaka Freddes jacka som han glömt på pizzerian.
Så här sitter vi, på en parkbänk utanför en 800 år gammal slottsruin på Sveriges riviera fem år efter att Toussaint ”Tusse” Chiza sjöng om miljoner röster på en scen i Rotterdam. Ikväll ska han uppträda för hela kungafamiljen på Kronprinsessan Victorias 49 årsdag. Sveriges framtida Drottning, och han är så lycklig.

Tusse och Nadja Holm sjöng för kronprinsessan Victoria och övriga kungafamiljen.

Text: Henric Wauge Foto: Henric Wauge/SPA